Πανελλήνιοι Αγώνες Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών

12οι Πανελλήνιοι Αγώνες Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών

Αναρωτιέστε αν «Αναπνέει το μαρούλι στο ψυγείο;», «Γιατί οι κεραυνοί προτιμούν τους τάρανδους και όχι τις κότες;», «Πόση αντίσταση έχει ένας Πικάσο;»

Αν θέλετε να δείτε πώς «να εξοικονομήσετε ενέργεια με τις ΑΠΕ οδηγό!» ή να παράγετε «Hλεκτρική ενέργεια από τα θαλάσσια κύματα» ή ηλεκτρισμό από το «Το πρώτο σκαλί» ή να «Υιοθετήσετε ένα δέντρο», ελάτε να «Μάθουμε γελώντας ή να γελάμε μαθαίνοντας» 웨스트윙.

Σας περιμένουν τα ρομποτάκια μας, τα ραδιοτηλεσκόπια, οι σεισμογράφοι, υπέροχα φάσματα με το φασματοφωτομέτρο που θα φτιάξετε, «Φωτοβιοαντιδραστήρας για να καλλιεργήσουμε φωτοαυτοτροφικών μικροφυκών σπιρουλίνας», αλλά και «Φανάρια κυκλοφορίας με προτεραιότητα στα ασθενοφόρα» 옥수수 pc.

Ελάτε να δείτε τα «Τέρατα που ζουν ανάμεσά μας: Fake news ή μια άβολη πραγματικότητα (Ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι απόδρασης για την εξέλιξη του ανθρώπου)», τον ακοίμητο

«Φρουρό της θάλασσας», «Τον από μηχανής Θεό», την «Κβαντομηχανική με απλά υλικά και συνήθη όργανα του εργαστηρίου», να ανακαλύψουμε τι είναι η «Δυσχρωματοψία και η σαλάτα με τις «μαύρες» πράσινες πιπεριές και τις «μαύρες» κόκκινες ντομάτες», αλλά και πολλά άλλα πειράματα και κατασκευές από το μαγικό κόσμο της Φυσικής, της Χημείας, της Βιολογίας flo pc버전 다운로드. Στην έξοδο θα σας περιμένει ένας «Ανιχνευτής ψεύδους», για να διαπιστώσουμε αν όντως μας λέτε αλήθεια ότι ενθουσιαστήκατε PowerPoint 2007 free.

Εκπαιδευτικοί και μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από κάθε γωνιά της Ελλάδας, θα σας περιμένουν πίσω από τους πάγκους τους, με πειράματα και κατασκευές, για να σας ξεναγήσουν σε ένα Πανηγύρι Φυσικών Επιστημών και Τεχνολογίας, που στήσαμε για σας με πολύ μεράκι 고양이 마리오2 다운로드. Ελάτε να τους ακούσετε και να μοιραστήτε την χαρά της δημιουργίας μαζί τους, στους:

12ους Πανελλήνιους Αγώνες Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών

με θέμα: «Η βιωσιμότητα στην εκπαίδευση STEM» («Sustainability in STEM Education»),

την Παρασκευή 3 Νοεμβρίου 2023, 9.30 – 20.00, και το Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023, 9.00 – 13.00, στο Πολιτιστικό Κέντρο «Γιάννης Ρίτσος» του Δήμου Αιγάλεω (είσοδος ελεύθερη) New download to drink blood.

Η εκδήλωση οργανώνεται από την Ελληνική Συντονιστική Επιτροπή του Ευρωπαϊκού προγράμματος «Οι Φυσικές Επιστήμες στο Προσκήνιο – Ευρώπη» (Science on Stage – Europe), σε συνεργασία με το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Αιγάλεω και χορηγό τον Δήμο Αιγάλεω boredom. Οι συμμετέχοντες προέρχονται από τις πόλεις: Αθήνα, Βαθύ Σάμου, Ηγουμενίτσα, Ηράκλειο Κρήτης, Θεσσαλονίκη, Καλαμάτα, Μυτιλήνη, Ρέθυμνο, Σαλαμίνα και Χανιά

Πολιτιστικό Κέντρο «Γιάννης Ρίτσος» του Δήμου Αιγάλεω, Κουντουριώτου 22, Αιγάλεω (Αθήνα), Μετρό: Γραμμή 3, Σταθμός Αιγάλεω

Πρόγραμμα 12ων Παν Download Empire Total War. Αγ. ΦΕ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ
(Πολιτιστικό Κέντρο «Γιάννης Ρίτσος» του Δήμου Αιγάλεω)
Παρασκευή 3-11-2023
Έκθεση πειραμάτων και κατασκευών
Σάββατο 4-11-2023
9.00 – 12.00 Έκθεση πειραμάτων και κατασκευών
«Το πρόγραμμα “Science on Stage-Europe” και οι
12οι Πανελλήνιοι Αγώνες Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών»
Ευγενία Τσιτοπούλου-Χριστοδουλίδη
(Συντονίστρια της Ελληνικής Επιτροπής του Προγράμματος)
Ανακοίνωση βραβείων
Για οργανωμένες επισκέψεις μαθητών μόνον με προηγούμενη
Είσοδος ελεύθερη
H Ελληνική Συντονιστική Επιτροπή
του Ευρωπαϊκού Προγράμματος
«Οι Φυσικές Επιστήμες στο Προσκήνιο – Ευρώπη»
(Science on Stage – Europe),
σε συνεργασία με το
Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Αιγάλεω
σας προσκαλούν στην εκδήλωση που οργανώνουν με θέμα:
12οι Πανελλήνιοι Αγώνες
Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών

3 και 4 Νοεμβρίου 2023
στο Πολιτιστικό Κέντρο «Γιάννης Ρίτσος» του Δήμου Αιγάλεω,
Κουντουριώτου 22, Αιγάλεω (Αθήνα) 화이트 데이 구버전.
(Μετρό: Γραμμή 3, Σταθμός Αιγάλεω)
Η εκδήλωση περιλαμβάνει έκθεση
με εργασίες μαθητών και εκπαιδευτικών
Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από όλη την χώρα