Πρόγραμμα Δήμου Αθηναίων «ΣΧΟΛΕΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΛΙΜΑΤΟΣ & ΣΤΗΝ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ, 2017-2019, ΑΘΗΝΑ – ΒΕΡΟΛΙΝΟ

Συμμετέχοντες: 23 μαθητές
Εκπαιδευτικοί: Αγγελή-Παπανδρέου Ειρήνη, Βολίκα Μαρία

Σεπτέμβριος 2018

Ενημέρωση και σύσταση ενεργειακής ομάδας
Εκπαιδευτικοί και μαθητές θα εργάζονται κάθε Τρίτη 13.25 – 14.15 και έκτακτα κάποιες ακόμα ημέρες για την ολοκλήρωση του προγράμματος (10 βήματα)

Σύσταση Ενεργειακής Ομάδας, Ενεργειακών Επιθεωρητών και Ενεργειακού Συμβουλίου

Ενεργειακή περιήγηση στο σχολείο και καταγραφή στοιχείων για την σύνταξη του ενεργειακού προφίλ του σχολείου

Πρόσκληση
Το Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2018 από τις 11.00 έως τις 14.00 θα πραγματοποιηθεί στον εκθεσιακό χώρο του Σεράφειου του Δήμου Αθηναίων (Πειραιώς 170, Αθήνα 118 54) η πρώτη ανοιχτή εκδήλωση του προγράμματος «ΣΧΟΛΕΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΛΙΜΑΤΟΣ & ΣΤΗΝ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ, 2017-2019, ΑΘΗΝΑ – ΒΕΡΟΛΙΝΟ»

Δραστηριότητες/ Θεματικό υλικό

1 Download the webpage file. Το ταξίδι της ηλεκτρικής ενέργειας
– ¨Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας¨
– ¨Αθήνα και αστική ανθεκτικότητα¨
– ¨Ταξίδι στην πόλη του μέλλοντος¨
– ¨Η τεχνολογία LED σε δύο λεπτά¨
2 wall-e 다운로드. Download Seoul Tuk-tuk.

Δραστηριότητες/ Θεματικό υλικό
1. Το ταξίδι της ηλεκτρικής ενέργειας https://www.youtube.com/watch?v=coWQ1R2r5MY
– ¨Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας¨
– ¨Αθήνα και αστική ανθεκτικότητα¨
– ¨Ταξίδι στην πόλη του μέλλοντος¨
– ¨Η τεχνολογία LED σε δύο λεπτά¨
2 Download the map. Αναλυτική Ενεργειακή περιήγηση
3 액슬 한글자막. ΟΡΓΑΝΑ μέτρησης
4. LEDs Explained_GR-2
5 요가음악. Οικοκώδικας
6. World game
7 캐롤 mp3. 14.GYMNASIO ΑΤΗΙΝΟΝ#POSTER copy 2
8 한국사 교과서. Ψήφισμα 14ου Γυμνασίου για την εξοικονόμηση ενέργειας και την κλιματική αλλαγή copy 2

Πρόσκληση
Παρουσίαση του προγράμματος «ΣΧΟΛΕΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΛΙΜΑΤΟΣ & ΣΤΗΝ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ, 2017-2019, ΑΘΗΝΑ – ΒΕΡΟΛΙΝΟ» στις 16/5 στην Τεχνόπολη (18.30 – 21.30) Download The Jacao Tree.
Το 14ο Γυμνάσιο Αθηνών συμμετέχει με ένα poster, ένα κόμικ, μια ζωγραφισμένη ομπρέλλα, μια ζωγραφισμένη λάμπα και ένα video Download Production101.

14.GYMNASIO ΑΤΗΙΝΟΝ#POSTER copy 2

burst

Πρόσκληση για γονείς

Πρόγραμμα εκδήλωσης_17-5

Πρόγραμμα εκδήλωσης_16 -17-5
Πρόσκληση για κοινό 16-5

Στις 17/5 πραγματοποιήθηκε «κλιματική πορεία» από την Διονυσίου Αρεοπαγίτου στην Τεχνόπολη.
Διαβάστηκε το επιλεγέν ψήφισμά μας και η μαθήτρια Σωτηροπούλου Ακριβή έδωσε συνέντευξη στον ραδιοφωνικό σταθμό 9.84.

Girl’s Day 10/6/19
Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος